Cześć!
Jesteś właścicielem e-sklepu albo działasz jako programista e-commerce? Chciałbyś dalej rozwijać się w tym kierunku? Sprawdź 👇😉

Wyrażenia regularne
Wyrażenie regularne (ang. regular expression, w skrócie regex lub regexp) to „must have” każdego programisty, przetwarzającego łańcuchy tekstowe. „Regeksy” to wzorce, za pomocą których możemy dopasować dowolny ciąg znaków za pomocą kilku operatorów czy znaków. Są idealne do wyszukiwania czy też filtrowania. Zanim jednak przejdziemy do bardziej szczegółowego omówienia wyrażeń regularnych, warto przypomnieć sobie tzw. maskę, np. w postaci gwiazdki (*), której zapewne wielu Czytelników używało podczas wyszukiwania informacji lub filtrowania plików. Pisząc np. genera* w zaawansowanych wyszukiwarkach wiemy, że otrzymamy wyniki zawierające zarówno słowa generał, generałowie, generałom, jak i generalicja, generalicji itd. Zapewne znane jest też działanie komend ls *.pdf lub dir *.pdf. Użycie znaku gwiazdki jest podobne do zastosowania wyrażeń regularnych; w tych drugich jednak stosuje się nie jeden znak specjalny, lecz większą ich liczbę — a także operatory — co, jak można się domyślić, znacznie zwiększa dostępne dzięki temu możliwości.
Wyrażenia regularne są obsługiwane przez większość języków programowania, takich jak PHP, JAVA, C, C++ czy Python. Czasami są wbudowane, czasami trzeba sięgnąć po biblioteki zewnętrzne. Jednak jedno jest wspaniałe — to, że są one na tyle standardowe, że da się je w 100% przenosić pomiędzy językami. Oznacza to, że raz się ich uczymy, po czym możemy stosować je w dowolnym środowisku.
Jak działają wyrażenia regularne?
Mamy dwa ciągi tekstowe — wzorzec(ang. pattern), czyli właśnie wyrażenie regularne, oraz łańcuch wejściowy, czyli analizowany tekst. Specjalizowana funkcja przyjmuje te dwa ciągi jako swe parametry i zwraca wszystkie odnalezione w analizowanym wejściowym tekście łańcuchy tekstowe, które pasują (ang. match) do wzorca. Ta funkcja w różnych językach może nazywać się różnie. Czasami nawet nie jest to jedna funkcja, a grupa funkcji. W Pythonie moduł odpowiedzialny za obsługę wyrażeń regularnych nazywa się re i ma całkiem sporo do zaoferowania, co pokażę w kilku kolejnych przykładach.
To nie koniec! Wpadnij na spotkanie LIVE z Sebastianem Kondrackim, autorem książki "Python i AI dla e-commerce" 🎥🐍🛒

Już w tę środę 14.09.2022, o godzinie 19.00 zapraszamy Cię na spotkanie LIVE 🗣️
Porozmawiamy nie tylko o AI i Pythonie, ale także o trendach w e-commerce, wkraczaniu nauki do e-handlu, otwartych danych, scrapingu, CDP oraz pozycji polskiego AI w świecie.
Szczegóły na naszym Facebooku 👇
https://www.facebook.com/events/6101041773246457/