5 podstawowych zasad drogi startupu Droga Startupu stanowi połączenie rygoru właściwego zarządzaniu tradycyjnemu z wysoce iteratywną naturą startupów. To system, który można wdrożyć w każdej organizacji stawiającej sobie za cel ciągłe tworzenie innowacji — bez względu na jej wielkość, staż rynkowy i misję. Ponieważ w przedsiębiorczości zawsze chodzi o budowanie instytucji, ważne miejsce zajmuje w niej też zarządzanie. W Drodze Startupu przedsiębiorczość jest dyscypliną zarządzania, nowym schematem organizowania, oceniania i rozdzielania zasobów do pracy w firmie. To filozofia zastępująca przestarzały model, który obecnie utrudnia rozwój wielu organizacji. Pokazuje ona, jak nowoczesna firma powinna kreować trwały wzrost za pomocą ciągłych innowacji. Zastępuje obecny system zarządzania, skrępowany planowaniem i prognozowaniem, systemem akceptującym szybkość i niepewność, a nawet znajdującym w nich bogatą pożywkę. Pięć podstawowych zasad Drogi Startupu przedstawia się następująco: - NIEUSTANNE TWORZENIE INNOWACJI. Zbyt wielu liderów szuka jednej, kluczowej innowacji. Dla zapewnienia firmie długookresowego wzrostu niezbędne jest coś innego: ciągłe poszukiwanie nowych przełomów z wykorzystaniem kreatywności i talentów obecnych na wszystkich poziomach organizacji.
- STARTUP JAKO PODSTAWOWA JEDNOSTKA PRACY. W firmach, które chcą tworzyć cykle ciągłej innowacyjności i odnajdywać nowe źródła wzrostu, muszą istnieć zespoły dysponujące możliwością eksperymentowania. Są one wewnętrznymi startupami i wymagają odrębnej struktury organizacyjnej umożliwiającej ich funkcjonowanie.
- BRAKUJĄCA FUNKCJA. Po wprowadzeniu startupów do ekosystemu organizacji należy nimi zarządzać inaczej niż metodami tradycyjnymi. Większości organizacji brakuje przedsiębiorczości jako podstawowej funkcji, a jest ona równie ważna dla przyszłego sukcesu jak marketing czy finanse.
- DRUGIE ZAŁOŻENIE. Wprowadzenie tego typu głębokich zmian w strukturze organizacji przypomina założenie jej od nowa, bez względu na to, czy ma ona pięć, czy sto lat.
- CIĄGŁE PRZEKSZTAŁCENIA. Wszystko to wymaga wykształcenia w organizacji nowej umiejętności: zdolności do modyfikowania jej kodu genetycznego w odpowiedzi na nowe, zróżnicowane wyzwania. Jednokrotna transformacja byłaby powodem do wstydu. Kiedy firma już wpadnie na to, jak się skutecznie przekształcać, może — i powinna — być gotowa na powtarzanie tego wiele razy w przyszłości.
Trzeba zdecydowanie zaznaczyć, że przestawienie całej organizacji na ten model pracy nie oznacza, iż absolutnie wszystkie istniejące w niej zespoły muszą funkcjonować zgodnie z zasadami dotyczącymi startupu. Nie znaczy to również, że wszyscy pracownicy nagle zaczną się zachowywać jak przedsiębiorcy. Celem jest umożliwienie zespołom działającym jak startupy stabilnej pracy i danie wszystkim pracownikom szansy na przedsiębiorcze działanie. Dzięki temu w firmie mogą ujawnić się ludzie posiadający naturalną inklinację do tego typu pracy albo u których taka inklinacja może się pojawić wskutek zachęty i przyzwolenia ze strony pracodawcy. Podobnie wszyscy menedżerowie w firmie muszą się nauczyć korzystać z narzędzi zarządzania przedsiębiorczego — nawet ci, którzy nie mają bezpośredniej styczności ze startupami. Muszą rozumieć, dlaczego niektórzy ludzie pracują inaczej niż pozostali, móc rozliczać ich z pracy zgodnie z nowymi standardami oraz zauważać sytuacje, w których tradycyjne jednostki funkcjonalne przedsiębiorstwa, takie jak dział personalny, informatyczny, prawny i nadzoru, będą wchodziły im w drogę.
 Fragment pochodzi z naszej premiery tygodnia - książki "Droga startupu. Metoda sukcesu" Erica Riesa Autor bestsellerowej "Metody Lean Startup" wraca do nas z narzędziową książką dla wszystkich liderów firm lub zespołów, która pomoże Ci utrzymać Twoją firmę w fazie ciągłego wzrostu. - Jak mam zachęcić pracowników do myślenia w sposób właściwy przedsiębiorcom?
- Jak mogę tworzyć nowe produkty przeznaczone na nowe rynki bez tracenia istniejących kientów?
- Jak mam uczynić ludzi pracujących w przedsiębiorczym stylu odpowiedzialnymi za funkcjonowanie firmy, nie narażając jej podstawowej działalności na ryzyko?
- Jak mogę stworzyć kulturę, w której potrzeby bieżące firmy zrównoważą się z koniecznością poszukiwania nowych źródeł wzrostu?
Jeśli wciąż zadajesz sobie te pytania, sięgnij po tę książkę i poznaj nowe podejście do zarządzania. Wdrożenie Drogi Startupu uwolni przedsiębiorczą kreatywność na wszystkich poziomach Twojej organizacji! Książka dostępna jest w formatach: DRUK, EBOOK, AUDIOBOOK.
BONUS NA PREMIERĘ! Z tej okazji do końca tygodnia przy zakupie książki/ebooka/audiobooka "Droga startupu" otrzymasz od nas pełnowartościowy bonus - ebook "Metoda Lean startup". By skorzystać z tej możliwości, kliknij w TEN LINK >> |